Web siteleri için en çok kullanılan ve önerlina Cms hiç şüphesiz WordPress diyebiliriz. WordPress hem kolay kullanımı ile Seo ve Google dostu olması ile en çok tercih edilen yazılım hâline gelmiştir. WordPress kişisel blogların yanı sıra, e-ticaret, moda, kurumsal firma, portfolyo gibi farklı amaç ve kategorilerde de ön plana çıkmakta. Nginx kullanılan web sitelerinde WordPress için çok sık hatalar ile karşılaşılmaktadır. Çözümü nedir olarak sizler için htaccess sorununun çözümünü bu yazımızda ele aldık.

Nginx Nedir ?

Nginx Rus yazılımcı Igor Sysoev tarafından mail.ru için yapılmış mail sunucusudur, fakat daha sonra geliştirilip tüm sunucularda kullanılabilir hale getirildi. Nginx özellikle yüksek trafikli ve yoğun istek girişi olan web siteleri için uygun bir çözümdür. Apache ve Lighttpd ile karşılaştırıldığında çok daha az cpu kullanır.

Başlıca Özellikleri;

  • Ücretsiz ve Geliştirilebilir
  • Reverse Proxy (Ters Vekil Sunucusu)
  • Virtual Host (Sanal Sunucu)
  • Load Balancing (Yük Dengeleme)
  • Statik ve index dosyalarının sunumu, otomatik indeksleme.

 

Nginx WordPress Htaccess Çözümü Nedir ?

Nginx kullanılan sunucularda WordPress sitesindeki herhangibir bağlantıya tıklandığında 404, 500 gibi hatalar çıkmaktadır. Plesk Panel kullanıyor iseniz eklentiler bölümüne gelerek arama bölümüne htacces to nginx yazarak çıkan eklentiyi indirip etkinleştirmeniz gerekmektedir. Eklentiyi etkinleştirdikten sonra php ayarlarına gelerek “Additional nginx directives” bölümünün hemen üstüne htaccess metin alanı bulunmaktadır, WordPress htaccess dosyasının içeriğini bu alana yapıştırıp uygula dedikten sonra hata çözülmüş olacaktır.

Plesk panel haricinde farklı bir kontrol paneli kullanıyor iseniz (cPanel, DirectAdmin vb.) google arama motorunda htaccess to nginx yazarak kural çeviricileri kullanabilirsiniz.

Yazar Hakkında

AnonimDoğuş ŞEKERCİ {admin}admin@cozumunedir.com

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.