Kış aylarında en sık yaşanan sağlık problemlerinden birisi olan öksürük, özellikle kriz halinde gelmesiyle, hastalanan bireyin hayatını kabusa çevirebiliyor. Günlük yaşamın içerisinde yaşam kalitenisinin düşmesinde büyük rolü olan öksürük probleminizin çözülmesine yardımcı olacak öksürük çözüm önerilerini sizler için yazdık.

Ayrıca ek olarak belirtmekte fayda var, öksürük alerji veya soğuk algınlıklarından kaynaklanabileceği gibi, diğer birçok tehlikeli hastalığın veya hastalıkların da işaretçileri arasında olabilir. Bu sebeple öksürüğünüzün uzun süre devam etmesi durumunda kesinlikle aile hekiminize veya hastaneye başvurmalısınız.

Öksürük Çözümü Nedir ?

Ihlamur Çayı

Kış, soğuk algınlığı, öksürük vs. denilince ilk başvurduğumuz çay çeşidi olan ıhlamur, bu popülerliğinin hakkını gerçekten veriyor. Ihlamurun içeriğinde bulunan flavonoid, ağrı kesici ve iltihap giderici etki gösterirken, musilajların ise tahrişe karşı iyi geldiği ve boğazı yumuşattığı bilinmektedir. Bu nedenle gün içerisinde şeker ilave edilmeden tüketilecek 2 – 3 bardak ıhlamur çayı öksürüğe karşı iyi bir alternatif tedavi yöntemi olacaktır.

Öksürüğe İyi Gelen Bitkisel Çözüm Önerileri Nelerdir?

Ayva Yaprağı (Taze ya da Kuru)

Eski çağlardan bu yana soğuk algınlığı ve öksürük tedavilerinde kullanılan ayva yaprağı, ister taze, ister kuru olarak, çay haline getirildikten sonra tüketilebilir. Boğaz yolu enfeksiyonlarına karşı iyi geldiği bilinen ayva yaprağı çayını, gün içerisinde 2 – 3 bardağı aşmamak ve şeker ilave etmemek kaydıyla tüketebilirsiniz.

Öksürüğe İyi Gelen Bitkisel Çözüm Önerileri Nelerdir?

Ekinezya Çayı

Binbir derde deva bitkiler arasında yer alan ekinezya çayının da soğuk algınlıklarına karşı bağışıklık sistemini güçlendirdiği uzun süredir bilinmektedir. Ekinezya çayının bu faydası dışında boğaz ve akciğer iltihapının yol açabileceği hasarları da engellediği belirtilmektedir.  Ekinezya çayını isteğiniz dahilinde 1 tatlı kaşığı bal ilave ettikten sonra günde 2 fincana yakın tüketebilirsiniz.

Öksürüğe İyi Gelen Bitkisel Çözüm Önerileri Nelerdir?

Bal, Ihlamur ve Ayva

Sıra geldi muhteşem “üçlü”  karışıma. Bal, ıhlamur ve ayvadan oluşan çay, öksürük probleminize etkili bir çözüm yolu olabilir. Karışımı hazırladıktan sonra , hem oldukça lezzetli bir içecek, hem de boğaz yollarınızı yumuşatarak, öksürüğünüzün giderilmesini sağlayacak bir karışım olarak tüketebilirsiniz.

Öksürüğe İyi Gelen Bitkisel Çözüm Önerileri Nelerdir?

Bal, Zencefil ve Karanfil

İçeriğindeki uçucu bileşenlerin bakteri ve virüslerin neden olduğu, ağız – boğaz yolu etrafındaki iltihaplara ve ağrı hissine karşı ağrı kesici etki gösterdiği bilinen karanfil ve yine içeriğindeki bileşenlerin iltihap giderici özelliği olduğu belirtilen zencefil ikilisi, bal ilave edildikten sonra, kür haline getirilerek tüketilebilir. İsteğe bağlı limon da eklenebilecek bu karışımı öksüreğe karşı günde 1 – 2 tatlı kaşığı tüketebilirsiniz.

Öksürüğe İyi Gelen Bitkisel Çözüm Önerileri Nelerdir?

Toz Karabiber ve Bal

Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi ve kanser karşıtı olduğu belirtilen toz karabiberi, ılık suya bir tatlı kaşığı balla birlikte ekleyerek öksürüğünüz için de etkili bir içecek haline getirebilirsiniz. Ancak gastrid ve reflü gibi mide, sindirim problemi olan kişilerin bu karışımı sınırlı olarak tüketmeleri tavsiye edilmektedir.

Öksürüğe İyi Gelen Bitkisel Çözüm Önerileri Nelerdir?

Yeşil Çay ve Kakule

Antioksidan etkisi bilinen yeşil çay, kakule ile birleştiğinde ise boğaz yolu enfeksiyonlarına karşı çok etkili bir silah haline dönüşüyor. Yeşil çay ve kakule, öksüreğe karşı oldukça etkili olsa da, uzmanlar hipertansiyon ve taşikardi problemi olanların bu karışımı tüketmelerini pek önermiyor.

Öksürüğe İyi Gelen Bitkisel Çözüm Önerileri Nelerdir?

Yazar Hakkında

AnonimDoğuş ŞEKERCİ {admin}admin@cozumunedir.com

Benzer Yazılar

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.