Bilgisayarınıza oyun yüklediğiniz bazen hatalar alırsınız veya aşırı kasma, donma sorunları nedeni ile oynayamassınız. Sorunun sebepleri ise değişmektedir ekran kartı, sistem sürümü, donanım yetersizliği, uyumluluk sorunu, yazılımsal sorunlar gibi bir çok sebep vardır.

Oyun Kasma Çözümü Nedir ?

Oyunların kasma çözümü nedir sorusunun cevabı ve çözümü çok kolay. Oyunlar için önceliğimiz işlemci (cpu), bellek (ram), hafıza (hdd) ve ekran kartıdır. Oyun için eğer bilgisayarımızın donanım özellikleri minimum veya önerilen seviyede yeterli geliyor ise ekran kartı driver güncelleyerek başlamak en doğru çözümdür.

Ekran kartı driverı için ekran kartınızın markasının (AMD, NVIDIA, ATI vs.) web sitesinden işletim sisteminize uygun driverı bulup indirebilirsiniz. Driverı indirirken 32bit veya 64bit seçeneği büyük önem taşımaktadır. Eğer manuel işlem yerine otomatik olarak en güncel ve doğru yazılımı kurmak istiyorsanız Driver Booster programını önerebiliriz. Ekran kartınızın modelini ve markasını öğrenmek için Başlat > Çalıştır > dxdiag yazarak açılan ekranda Ekran sekmesine tıklayarak ekran kartı marka, model, bellek gibi deyatları görebilirsiniz.

Drive güncellemeleri sonrasında oyunlarınızda kasma sorunu devam ediyor ise Microsoft DirectX, Microsoft.NET Framework, Microsoft Visual C++ güncellemelerini Microsoft sitesinden ücretsiz indirerek kurulum yapınız. Kurulumlar ve güncellemeler sonrasından bilgisayarınızı yeniden başlatarak oyununuzu artık rahatlıkla oynayabilirsiniz.

Yazar Hakkında

AnonimDoğuş ŞEKERCİ {admin}admin@cozumunedir.com

Benzer Yazılar

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.