Günümüzde her ev veya iş yerleri çanak anten sistemi ile dijital yayın izlemektedir. Çok rastlanan sorunlardan biri olmasından dolayı “SİNYAL YOK” sorununun sebeplerini bu yazımızda sizler için kaleme almak istedik.

Dijital uydu (receiver) kullanan yada dahili uydu alıcısını içerisinde barındıran televizyonlarda sinyal yok sorununa bir çok neden sebep olmaktadır. Eğer uydu alıcısında “Sinyal Yok” uyarısı veriyorsa; uydudan gelen sinyallerin çanak anten, LNB ve kablo aracılığı ile cihazınıza ulaşmasında bir problem var demektir.

Sinyal yok
Sinyal yok görseli
Kanal listesi olduğu gibi duruyor ama sinyal yok yazısı çıkıyor?
Eğer uydu alıcısında kanallar yerli yerinde duruyor olmasına rağmen sinyal yok yazısı alıyorsanız. LNB, kablo yada çanak anten yönünden kaynaklanıyordur. Dijital uydularda çanak antenin yönü çok önemlidir. 1 veya 2 cm bile sağa sola dönmüşse tüm kanallarda olmasa bile bir çoğunda sinyal yok sorunu ile karşı karşıya kalırsınız. Bir diğer sorun ise uydu alıcısının tuner girişinden kaynaklı olabilir.

Sinyal yok sorununu kendim çözebilirmiyim?
Evet. Sadece yapmanız gereken bir kaç şey. Dediklerimi yaptığınız halde uydu alıcısı sinyal yok sorunu yaşamaya devam ediyorsa servise haber vermeniz gerekmektedir. İlk olarak çanak antenden dijital uydu alıcısına gelen kablonun LNB IN giriş yerine sıkı bir şekilde bağlı olup olmadığını kontrol edin. Eğer kablo uydu alıcının LNB IN giriş yerine Konnektör aracılığı ile tam olarak oturmamış ise sinyal seviyesinin azalmasına ya da hiç gözükmemesine sebep olacaktır. Eğer bu yüzden “SİNYAL YOK” sorunu yaşıyorsanız kabloyu tam olarak LNB IN yerine oturttuğunuzda sinyal problemi giderilecektir.,

Çift çanak kullananlar için;

Çanak anten gelen kablo düzgün bir şekilde uydu alıcısına takılı olmasına rağmen halen sinyal sorunu devam ediyor ise, kablo diseqC’in 1. girişine bağlıysa, cihazınızın menüsünde, uydu ayarları bölümüne gelip diseqC seçimini “1” ya da “A” olarak kayıt edin. (Genelde Türksat 1 yada A, Hotbird 2 yada B olarak ayarlanır.) Ayrıca diseqC’e takılı olan kabloların başlıklarını kontrol ederek iyice takılı olup olmadığını kontrol edin.

Eğer probleminiz kablo, diseqC ayarları ve diseqc çıkışlarından kaynaklanmıyor ise diseqC’in kendisi bozulmuş yada çanak anten yönünde sıkıntı vardır.

disecq
disecq görseli
DiseqC : Bir çanak anten üzerinde birden fazla LNB kullanılması durumunda yada birden fazla çanak anten kullanılması ile farklı uydu sinyallerinin alınması ve tek kablo ile uydu alıcısına yayın vermemizi sağlayan parçadır.

Soldaki resimde görüldüğü gibi DiseqC switchlerde esas çalışma prensibi, sizin receiver üzerinden ayarladığınız DiseqC pozisyonlarına uyarak (örn. Turksat uydusundan gelen kablo 1 nolu switch üzerinde ve Hotbird uydusundan gelen kablo 2 nolu switch üzerinde gibi) o uyduya ait bir kanalı seçtiğinizde önceden seçmiş olduğunuz pozisyona uygun olarak diğer switch üzerindeki akımı kesmektir.

Bu şekilde seçmiş olduğunuz kablodan gelen sinyaller Uydu alısına iletilecek ve diğer kablodan gelen sinyallerin önü kesilerek receivere aynı anda birden fazla sinyalin ulaşması engellenmiş olacaktır.

Kısaca sinyal yok probleminin nedenleri?
Çanak anten yayın bozulması kaynaklı,
Rüzgarlı havalarda yayın bozulması,
Kış aylarında çanak antenlerin üzerinin kaplı olması,
Çanak antenin çürümesi (pas tutması) kaynaklı
Uzun süre kullanılan kablonun çürümesi ve kırılmaların oluşması
Çanak anten ucuna takılan LNB lerin arızalanması veya araya kullanılan DiseqC’in arızalanması.

Okunma 04 Eki 2018

Yazar Hakkında

AnonimDoğuş ŞEKERCİ {admin}admin@cozumunedir.com

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.