Botnet, DDoS Attack Nedir ?

DDoS (Distributed Denial of Service), birden çok kaynaktan, bir sisteme erişimi engelleme amaçlı yapılan saldırılardır. Saldırıyı yapan ve korsanlar tarafından kontrol edilen kaynak ağına botnet denir. Botnet, hedefteki sisteme devamlı istekler göndererek yüksek trafiğe neden olur ve trafik yükünün altından kalkamayan sisteme erişim engellenir. Diğer korsan saldırılarından farkı; sisteme sızmak veya sistemden bilgi çalmak için yapılmamasıdır. DDoS saldırısının tek amacı kullanıcıların sisteme erişmesini engellemektir ve T.C yasalarında 5 yıla kadar hapis cezası bulunmaktadır.

Botnet saldırısında sunucuda çok fazla sayıda ziyaretçi girişi gibi görüntü elde edilir, sunucuya gelen aşırı istekler ve girişler sunucunuzun işlemcisini yüksek seviyelere çıkararak sitenizin veya sunucunuzun erişeme kapanmasını hedefler.

Botnet, DDoS Attack Çözümü Nedir ?

Öncelikle web sitenizi barındıracağınız sunucunuzun donanımsal özellekler, yazılımlar ve firewall konularına özen göstermelisiniz. Sunucuda LiteSpeed, Csf vb. yazılımlar mutlaka olmalıdır, bunun yanı sıra DDoS koruması bulunan sunucu tercih etmelisiniz. Network altyapısında donanımsal DDoS koruma bulunan sunucularda botnet sisteminizi etkilemeden engellenebilmektedir.

Eğer ddos koruma olmayan bir sunucu kullanıyor iseniz ConfigServer Security & Firewall (CSF) kurulumu yaparak saldırıları engelleyebilirsiniz. Örneğin gerçek bir ziyaretçi web sitenize günde 2-3 kez bağlanırken, botnet saldırısında bir ip adresinden saniyede onlarca kez bağlantı gerçekleşir CSF burada devreye girerek saldırgan ip adreslerini engellemektedir.

 

 

Yazar Hakkında

AnonimDoğuş ŞEKERCİ {admin}admin@cozumunedir.com

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.