Sivilce Çözümü Nedir, nasıl geçer ?

Sivilceler nasıl geçer sorusu kadın erkek herkesin sorduğu sorular arasında yer almaktadır. Dünyadaki milyonlarca insanı etkileyen sivilce, en yaygın cilt problemlerinden biridir. Yetişkinler sivilceli cilt ile başa çıkmayı öğrenirken gençler derinden etkilenebilir. Sizde sivilcelere kesin çözüm arayışındaysanız ve sivilceler hakkındaki doğal tedavi yöntemlerini merak ediyorsanız sizler için araştırdığımız bilgilere göz atabilirsiniz.

Sivilce Neden Çıkar ?

Öncelikle şunu belirtmeliyiz; ergenlik dönemindeyseniz sivilcelerden korunmanın pek bir yolu yok gibi. Bu durum sizin dışarıdan yapacağınız müdahalelerle ilgili değil, yetişkinliğe geçişte yaşanan hormon düzensizlikler ile alakalı. Ama doğru bir cilt bakımı ve kullanacağınız doğru doğal ürünlerle en azından sivilcelerin çok yayılmadan daha kısa sürede iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Ergenlik dönemindeki her 10 kişiden (kız veya erkek) 8’inde sivilce görülüyor. Bazılarında, örneğin cildi yağlı olanlarda daha sık ve daha büyük sivilceler oluşurken bazılarında daha az görülebiliyor ama sonunda neredeyse herkesin sivilcesi oluyor. Ergenlikte sivilce sorunu yaşamayan kişilerde daha ileri yaşlarda sivilce sorunu görülebilmektedir.

Sivilce Çözümü Nedir ?

Sivilcelerin oluşmasını önlemek veya geçmesini hızlandırmak için mucize bir çözüm yok ancak alabileceğiniz tedbirler ve evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemler var.

Sirke: Evet kokusu herkesin hoşuna gitmeyebilir kabul ediyorum ama sirke sivilcenin nedeni bakterilerin temizlenmesi için çok etkili bir ürün. Mevcut sivilceleri bakterilerden arındırmak ve dolayısıyla daha kısa sürede, fazla büyümeden geçmesini sağlamak için de sirke kullanabilirsiniz.

1 yemek kaşığı sirkeye 2 yemek kaşığı iyi su ekleyin. Bu sirkeli suyu pamukla sivilcelere sürün ve kurumasını bekleyin (en az 10 dakika). Sora yüzünüzü yıkayın ve nemlendirici sürün. Bu uygulamayı sivilceler geçene kadar her gün, gün içinde 4-5 kez tekrar edin.

Patates: Çiğ patatesin iltihabı önleme ve iyileştirme özelliği var. Çiğ patatesi ortadan ikiye bölün ve iç kısmını sivilcelerin bulunduğu bölgeye sürün. Katı meyve sıkacağınız varsa suyunu sıkarak pamukla sivilcelere pansuman yapabilirsiniz. Patatesi sürdükten sonra en az 15 dakika bekletin sonra bol suyla yüzünüzü yıkayın. Artan patates suyunu buzdolabında 3 gün saklayabilirsiniz. Bu uygulamayı gün içinde 4-5 kez yapabilirsiniz.

Çay Ağacı Yağı: Çay ağacı yağı antifungal (mantar önleyici) ve anti bakteriyel doğal yağlar arasında belki de en güçlü olanı. 2-3 damla çay ağacı yağını bir pamuğa damlatın ve sivilcelerin bulunduğu bölgeye sürün. Yüzünüzü yıkamanız gerekmiyor. Her gün uygulayabilirsiniz.

Aspirin: Sivilceler için en çok önerilen uygulamalar arasında yer alan aspirin maskesi hem sivilcelerin daha kısa sürede iyileşmesine yardımcım olur hem de sivilceler nedeniyle tahriş olan, kızaran cildi yatıştırır.

2-3 kaplamasız aspirini (bildiğimiz, mat renkli aspirin) ezip toz haline getirdikten sonra az miktarda suyla karıştırıp krem kıvamına getirin. Sivilcelere ve çevresindeki bölgeye sürüp 20 dakika beklettikten sonra suyla durulayın. Sivilceler iyileşene kadar 2 günde bir kullanabilirsiniz.

Bal: Anti bakteriyel olan balı bakterileri temizlemek, kızarıklığı azaltmak ve cildi yumuşatmak için kullanabilirsiniz. Bir parça balı direkt olarak sivilcelerin bulunduğu bölgeye sürün ve 20 dakika bekletin. Suyla durulayabilirsiniz. Her gün kullanıma uygundur.

Yumurta Sarısı: Yumurta sarısı cildi beslerken içerdiği omega 3’le sivilcelerin arkalarında iz bırakmadan iyileşmesine yardımcı olur. 1 yumurtanın sarısını çırptıktan sonra sivilcelerin üzerine sürün. 1 saat kadar beklettikten sonra bol soğuk suyla durulayın. Sivilceler iyileşene kadar günde 2 kez her gün tekrar edebilirsiniz.

Limon: Limon içerdiği asitle sivilcelerin kurumasını hızlandırır ve fazla yağı alarak yeni sivilcelerin oluşmasını önler. Taze sıkılmış limon suyunu pamukla sivilcelerin üzerine sürün ve 15 dakika bekletin. Sonra bol suyla yüzünüzü yıkayın. Limonu yüzünüzde çok uzun süre bekletirseniz cildinizi fazla kurutabilir ve tahrişe neden olabilir. Yüzünüzü yıkadıktan sonra çok kuruluk olursa nemlendirici kullanabilirsiniz.

Not: Limon sürdükten sonra güneşe çıkmayın çünkü limon suyu güneşle birleştiğinde cilt lekelerine yol açabilir.

Sarımsak: İltihaplı sivilceye en iyi antibiyotik gelir ama 2-3 sivilce için kabızlık, ishal, halsizlik gibi pek çok yan etkisi olabilen eczane antibiyotiklerini kullanmak pek doğru değil. Üstelik her antibiyotik her bakteriyi öldürmüyor ve antibiyotiği en az 4 gün düzenli olarak kullanmak gerekiyor. Bunun yerine ilaç antibiyotik yerine daha etkili olan “doğal antibiyotiklere” yönelmek lazım.

Doğal antibiyotik deyince ilk akla gelen ise sarımsak. Sarımsak sivilceye iyi gelir ama sadece sivilceye iyi gelmez tansiyonu da düşürür. Bağırsaklardaki bakterileri de temizler, C vitamini bakımından da zengindir. Yani sarımsak yemenizi engelleyen bir sağlık koşulunuz yoksa sarımsak yemenin pek çok faydasını görebilirsiniz.

Sarımsağı sivilceler için harici kullanma yöntemi ise şöyle; 1 orta boy sarımsağı kaşıkla suyu çıkıncaya kadar iyice ezin. Sonra parmak ucuyla sivilcelerin üzerine, birazda çevresine sürün ve öylece bırakın. Tüm yüzünüze sürmeyin ve ovalamayın. 15 dakika beklettikten sonra suyla yıkayın. Hassas bir cildiniz varsa sarımsağı sürdüğünüz bölge hafifçe kızaracaktır ama geceden yaparsanız sabaha kızarıklık kalmaz. Çok yanma olursa sarımsağı yıkadıktan sonra buzla kompres yapabilirsiniz. Sarımsak uygulamasını sivilceler geçene kadar her gün yapın.

Çay Ağacı Yağı: Aşağı yukarı her aktarda bulabileceğiniz çay ağacı yağı sivilceye iyi gelir çünkü etkili bir anti bakteriyeldir. Sivilcelere düzenli olarak çay ağacı yağı sürerseniz sivilce sonrası iz ve leke kalması riskini önemli oranda azaltabilirsiniz.

 

Önemli Not: Yukarıdaki belirtilen çözümlerde kullanılan bitki, sebze mevye vb. maddelere alerjiniz olabilir. Sivilve sorunu için hastanalerdeki cildiye bölümüne görünebilirsiniz.

Yazar Hakkında

AnonimDoğuş ŞEKERCİ {admin}admin@cozumunedir.com

Benzer Yazılar

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.